Szanowni Państwo,
w imieniu Polskiej Grupy Raka Płuca oraz Grona Wybitnych Ekspertów Klinicznych, Towarzystw Naukowych i Organizacji Pacjentów, mamy zaszczyt przedstawić owoc naszych wspólnych prac, obejmujących analizę stanu opieki nad pacjentami z rakiem płuca w Polsce, kluczowych problemów, w tym obszarze oraz wypracowanych rekomendacji.
Rak płuca pozostaje jednym z kluczowych wyzwań zdrowotnych w naszym kraju, będąc przyczyną największej liczby zgonów związanych z nowotworami. Jednocześnie, w ciągu ostatniej dekady dokonał się znaczący przełom w poznaniu biologii tego nowotworu, co przełożyło się na rozwój wielu innowacyjnych, skutecznych metod diagnostyki i leczenia raka płuca, czego efektem jest znamienna poprawa rokowań pacjentów oraz zwiększenie naszych możliwości na całkowite wyleczenie. Warunkiem sukcesu, jest optymalne wykorzystanie tego potencjału, poprzez odpowiednią organizację działań w zakresie profilaktyki pierwotnej i wtórnej oraz koordynacji procesu diagnostyczno-terapeutycznego od podejrzenia po zakończenie terapii i monitorowanie efektów.
Polska Grupa Raka Płuca od ponad 20 lat promuje najwyższe standardy opieki nad pacjentami z nowotworami płuca, poprzez współtworzenie wytycznych, edukację kadr medycznych, dialog z decydentami, stawiając na wielodyscyplinarną współpracę i rozwiązania poparte dowodami naukowymi i praktyką kliniczną.
Tworząc Misję Raka Płuca 2024 – 2034 pragniemy wskazać kierunki optymalizacji w perspektywie krótko- i długookresowej, które będą miały największy wpływ na realną poprawę jakości i długości życia pacjentów z nowotworami płuca. Jest ona swoistą „mapą drogową” zarówno dla środowiska medycznego, pacjenckiego jak i instytucji ochrony zdrowia, pozwalającą na zmniejszenie obciążenia rakiem płuca dla zdrowia publicznego, życia społecznego i gospodarczego Polek i Polaków.
Dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w tworzenie tego dokumentu, za cenny wkład merytoryczny i poszerzenie naszego „spojrzenia” na raka płuca z perspektywy wielu dziedzin medycyny i zdrowia, które się wzajemnie uzupełniają i tworzą wielodyscyplinarne podejście w opiece nad
chorymi.
Zapraszam do lektury i współpracy!
prof. dr hab. n. med. Rodryg Ramlau
prezes Polskiej Grupy Raka Płuca
Transmisja z konferencji inaugurującej raport:
https://www.youtube.com/live/_Gtsy2qlECg?si=nLHbTfSDQBJ4B-f_