Dla pacjentów

 • DIAGNOSTYKA W RAKU PŁUCA.

  23 maja 2015

  Płuca są jak gąbki zbudowane z tysięcy pęcherzyków, przewodzików pęcherzykowych, naczyń włosowatych oraz innych mikrostruktur. W przeciwieństwie do takich narządów jak jelito grube czy szyjka macicy, które – z uwagi na dostęp – łatwo można zbadać, płuca są niedostępne, a ich specyficzna budowa często utrudnia postawienie jednoznacznej diagnozy. Jak zatem wyglądają diagnostyka oraz wczesne wykrywanie choroby w raku płuca?

 • OBRAZ RAKA PŁUCA W POLSCE.

  23 maja 2015

  Rak płuca to jeden z najsilniej rozpowszechnionych nowotworów złośliwych na świecie i jednocześnie najczęstsza nowotworowa przyczyna zgonów. W 2012 roku spowodował śmierć 1,6 mln osób. Polska należy do państw europejskich o najwyższym współczynniku umieralności z powodu raka płuca. W 2010 roku zanotowano 22 tys. zgonów spowodowanych zachorowaniem na ten nowotwór. O ile wśród mężczyzn liczba zgonów spada, to wśród kobiet osiąga rekordy: ponad 6 tys. w roku 2010. Niestety wciąż około 30% dorosłych Polaków nałogowo pali tytoń. A to właśnie główny czynnik ryzyka w przypadku nowotworu złośliwego płuca: średnio blisko 35% wszystkich zgonów z powodu nowotworów można przypisać paleniu tytoniu.

 • „National Lung Screening Trial Findings by Age: Medicare-Eligible Versus Under-65 Population.“

  17 września 2014

  Artykuł w Annals of Internal Medicine.

 • FDA o paleniu

  24 kwietnia 2012

  Na stronach U.S. Food and Drug Administration (FDA) opublikowano informację o nowych wytycznych mających na celu ograniczenie palenia papierosów w Stanach.

Polskie Towarzystwo Kardio-Torakochirurgów Kardiochirurgia i Torakochirurgia Polska Edukacja w immunoonkologii