Aktualności z listopada 2019 r.

03 grudnia 2019

30 listopada 2019

Raport American Lung Association

W najnowszym raporcie American Lung Association „2019 State of Lung Cancer” przeanalizowano obiecujące trendy w przeżyciach chorych na raka płuca (aktualny 5-cio letni współczynnik przeżycia wynosi obecnie 21,7% - co oznacza wzrost z 17,2% w ciągu 10 lat (26% poprawa)], aby zrozumieć powód zmian i określić zadania dla kontynuacji poprawy przeżyć w przyszłości.

https://www.lung.org/our-initiatives/research/monitoring-trends-in-lung-disease/state-of-lung-cancer/key-findings.html

 

 

29 listopada 2019

American Cancer Society i American Medical Association o e-papierosach

Kolejne amerykańskie towarzystwa lekarskie zajmują stanowisko na temat tzw. wapowania:

https://www.ama-assn.org/press-center/press-releases/ama-calls-total-ban-all-vaping-products-not-approved-fda

 

e-papierosów - American Cancer Society:

https://www.cancer.org/healthy/stay-away-from-tobacco/e-cigarette-position-statement.html

 

 

-          American Medical Association:

https://www.ama-assn.org/delivering-care/public-health/ama-stop-sales-e-cigarettes-lack-fda-approval

 

 

27 listopada 2019

XIII Konferencja Polskiej Grupy Raka Płuca

21 listopada w Warszawie podczas XIII Konferencji Polskiej Grupy Raka Płuca

i z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu odbyła się konferencja prasowa oraz sesja dedykowana pacjentom. Podczas wydarzenia eksperci omówili najważniejsze doniesienia, a także problemy i zagadnienia związane z rakiem płuca.

Wśród wiodących tematów konferencji prasowej znalazły się m.in: epidemiologia nowotworów płuca, rzucanie palenia po diagnozie, nowotwory tytoniozależne zagrożenie, e-papierosy oraz związane z nimi zagrożenia. Wśród prelegentów obecni byli eksperci: prof. Jacek Jassem, prof. Dariusz Kowalski, prof. Tadeusz Orłowski. Gośćmi specjalnymi wydarzenia byli: Anna Dela, Pełnomocnik Dyrektora ds. Badań i Rozwoju Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, Aleksandra Lusawa, Dyrektor Departamentu Komunikacji Społecznej i Promocji Zdrowia, Główny Inspektorat Sanitarny oraz Elżbieta Kozik, Ruch Społeczny Polskie Amazonki (PARS).

Uczestnicy symbolicznie podpisali deklarację IASLC, która zawiera postulaty dotyczące opieki nad palącymi chorymi z nowotworem płuca. 

 

Po konferencji prasowej miała miejsce III Sesja dla chorych na raka płuca.  Sesję rozpoczęły wystąpienia organizacji pacjenckich - Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca Oddział Szczecin, Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych oraz Polskie Amazonki Ruch Społeczny. 

 

Następnie głos zabrali lekarze. O wielodyscyplinarnych zespołach konsultacyjnych opowiedział prof. Dariusz Kowalski, prezentacja dra Adama Płużańskiego dotyczyła roli badań klinicznych w nowotworach płuca i klatki piersiowej w dobie leczenia personalizowanego. W ostatnim wystąpieniu Marek Kustosz przedstawił bezpłatną aplikację PulmoInfo – źródło rzetelnej wiedzy, którą pacjent może mieć zawsze pod ręką.  

 

Najważniejszą częścią III Sesji dla chorych na raka płuca była sesja pytań i odpowiedzi, w której uczestnicy wydarzenia mogli uzyskać odpowiedzi na najczęściej pojawiające się wątpliwości. Pytania zostały zgłoszone przez członków zamkniętej grupy Raka Płuca, działającej na Facebooku. Na pytania z zakresu metod leczenia, obciążeń rodzinnych, badań genetycznych, działań niepożądanych czy nowych szans związanych z leczeniem odpowiadali eksperci: prof. Dariusz Kowalski, Prezes Polskiej Grupy Raka Płuca, Klinika Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej COI w Warszawie, prof. Tadeusz Orłowski, Kierownik Kliniki Chirurgii w Instytucie Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie, prof. Rodryg Ramlau, Kierownik Katedry i Kliniki Onkologii UM im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu oraz prof. Paweł Krawczyk, Kierownik Pracowni Immunologii i Genetyki w Katedrze i Klinice Pneumonologii, Onkologii i Alergologii UM w Lublinie.

 

Po raz pierwszy sesja dla pacjentów była transmitowana na żywo online przez grupę Rak Płuca na Facebooku, dzięki czemu spotkaniu mogli przysłuchiwać się pacjenci, nieobecni w Warszawie. 

 

Uczestnicy podkreślili rolę wydarzenia i potrzebę dialogu pomiędzy ekspertami,

a chorymi, która umożliwia skuteczniejsze działania terapeutyczne. Spotkanie zostało zorganizowane przez Polską Grupę Raka Płuca oraz Forum Raka Płuca, z pomocą organizacji pacjentów oraz przy wsparciu firm: Bristol-Myers Squibb, MSD, Roche i Pfizer.

 

25 listopada 2019

Faktyczna demografia tegorocznej konferencji

 

W 2019 roku wśród 420 osób uczestniczących w XIII Konferencji PolGRP znalazło się (zgodnie z deklaracją z kwestionariusza rejestracyjnego): 22% torakochirurgów i chirurgów onkologicznych; 15% patologów, cytomorfologów i biologów molekularnych; 14% pulmonologów i specjalistów chorób wewnętrznych; 12% onkologów klinicznych; 6% o specjalności inne; 3% radioterapeutów oraz 2% radiologów. Niestety 27% uczestników nie określiło swojej specjalności.

 

 

23 listopada 2019 r.

Podczas XIII Konferencji PolGRP wyróżniono 3 prace plakatowe

Podczas XIII Konferencji Polskiej Grupy Raka Płuca wyróżniono następujące trzy prace plakatowe spośród 24 przedstawionych do oceny:

 

- Anna Grenda i wsp. „Wpływ wybranych mikroRNA na ekspresję genu i białka PD-L1 a efektywność immunoterapii u chorych na niedrobnokomórkowego raka płuca.”

 

- Mariusz Łochowski i wsp. „Prognostic value of neutrophil-to-lymphocyte, platelet-to-lymphocyte and lymphocyte-to -monocyte ratio ratios in patients operated on due to non-small cell lung cancer.”

 

- Tomasz Marjański i wsp. „Należy unikać pneumonektomii u pacjentów, którzy nie pokonali 500 metrów w teście 6-minutowego chodu.”

 

Autorzy otrzymali równorzędne nagrody finansowe ufundowane przez firmę Novartis Poland sp. z o.o.

 

22 listopada 2019

Newsletter IASLC

International Association for the Study of Lung Cancer - IASLC opublikowało najnowszy Newsletter.

http://view.email.iaslc.org/qs=92155a7d32f5cb3f65326426837948e6864aa9b36f54ab135c4d2b77885d83f48988059bca0672564559091a2047674fe77428e35383faa752a8610e33868f921c29fe255e1ade61

 

 

21 listopada 2019

„Palenie to nie tylko rak płuca”

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu.

Każdy wypalony papieros kosztuje 11 minut naszego życia, palacze żyją od 10 do 15 lat krócej. Palenie jest przyczyną nie tylko raka płuca, ale także nerek, pęcherza, żołądka, szyjki macicy, jelita grubego oraz wielu nowotworów głowy i szyi. Powoduje także szereg innych chorób oraz osłabia system odpornościowy organizmu. 21 listopada obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia – może warto przestać palić chociaż na jeden dzień?

Zerwanie z nałogiem się opłaca

Palenie wyrobów tytoniowych to główna przyczyna występowania raka płuca, nerek, pęcherza, żołądka, szyjki macicy, jelita grubego oraz wielu nowotworów głowy i szyi. Jeden papieros zawiera około 7 tysięcy substancji chemicznych, w tym aż ponad 70 silnie rakotwórczych. Z powodu wymuszonego biernego palenia każdego roku w Polsce umiera około 2 000 osób, które same nigdy nie paliły. Według badań, aż ponad 14 mln Polaków narażonych jest na bierne wdychanie dymu tytoniowego.[1]

Rak płuc, choroby sercowo-naczyniowe, miażdżyca, udar – to tylko niektóre choroby bezpośrednio powodowane paleniem papierosów. Jak wyliczyło Ministerstwo Zdrowia, co roku wskutek tytoniowego nałogu umiera nawet 67 tys. Polaków. Tylko wywoływany paleniem nowotwór płuc zabija średnio 20 tys. osób rocznie. Jednak należy pamiętać, że rzucanie palenia opłaca się w każdym momencie. Jak donosi prestiżowe naukowe pismo „The New England Journal of Medicine”, osoby, które zrobiły to w wieku od 25 do 34 lat, od 35 do 44 lat lub od 45 do 54 lat, uzyskały odpowiednio 10, 9 i 6 „dodatkowych” lat życia w porównaniu do tych, które dalej sięgały po papierosy –

mówi prof. dr hab. n. med. Dariusz Kowalski, Prezes Polskiej Grupy Raka Płuca.

Układ immunologiczny potrzebuje pół roku, aby się zregenerować po zerwaniu z nałogiem. Po roku od odstawienia palenia ryzyko zawału serca u palaczy spada o połowę. Trzeba aż 10 lat bez papierosów, by zmniejszyło się ryzyko zachorowania na raka płuc.

 

Palenie w liczbach:

•          Co 6 sekund jedna osoba na świecie umiera w wyniku chorób spowodowanych paleniem papierosów

•          Ok. 9 mln Polaków nałogowo pali papierosy

•          Palenie tytoniu o 30-40 proc. podwyższa ryzyko zachorowania na nowotwory złośliwe

•          Ponad 50 proc. palaczy chciałoby rzucić palenie

•          Ok. 2 tys. osób umiera co roku w Polsce z powodu biernego palenia

•          200 mld zł może kosztować Polskę leczenie chorób spowodowanych paleniem tytoniu w ciągu najbliższych 20 lat.

 

Problem palenia po zdiagnozowaniu

Zachorowanie na nowotwór jest dla każdego człowieka „chwilą nauki”, niestety problem z rzucaniem palenia, pomimo wielu korzystnych skutków, mają również zdiagnozowani chorzy. Palenie tytoniu przez chorych na nowotwory w trakcie leczenia onkologicznego i po jego zakończeniu znacząco pogarsza wyniki leczenia i jest niedocenionym problemem.

O ile szkodliwe skutki uzależnienia od papierosów są dobrze znane, szkody wynikające z kontynuacji palenia po rozpoznaniu raka są często lekceważone. Kontynuacja palenia tytoniu przez chorych na nowotwory pogarsza wyniki i tolerancję leczenia oraz zwiększa ryzyko śmierci. Palenie zwiększa również ryzyko wystąpienia innego nowotworu i podnosi koszty leczenia – mówi prof. dr hab. n. med. Jacek Jassem, kierownik Kliniki Onkologii i Radioterapii UCK, szpitala Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Międzynarodowe Stowarzyszenie Badań nad Rakiem Płuc (IASLC) opublikowało dokument: Zaprzestanie palenia tytoniu po rozpoznaniu choroby nowotworowej: Deklaracja Międzynarodowego Towarzystwa Badań nad Rakiem Płuca (IASLC) – zalecający podjęcie konkretnych działań mających na celu rzucenie palenie przez pacjenta po rozpoznaniu choroby nowotworowej. Wdrażanie Deklaracji w Polsce realizuje Polska Liga Walki z Rakiem[2].

E-papierosy lepszą alternatywą?

A może zastąpić zwykłego papierosa tym elektronicznym? Naukowcy nie mają złudzeń. Nie można traktować e-papierosów jako zdrowych zamienników papierosów tradycyjnych.

E-papierosy, dotąd reklamowane jako środki wspomagające rzucanie palenia, wśród młodych osób stają się niebezpiecznym trendem, który zamiast wyprowadzać z nałogu, jeszcze bardziej do niego skłania. Najnowsze badania mówią, że w wielu e-papierosach ilość nikotyny jest dużo większa niż w przeciętnym tradycyjnym papierosie, intensywniej uzależniając użytkownika – tłumaczy prof. dr hab. Tadeusz Orłowski, kierownik Kliniki Chirurgii w Instytucie Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie.

Radykalna zmiana wieloletnich nawyków i przyzwyczajeń jest bardzo trudna. Warto jednak zacząć zmieniać styl życia, aby obniżyć prawdopodobieństwo wystąpienia choroby. W przypadku większości zachorowań na choroby nowotworowe przyczyną są czynniki zewnętrzne, a wśród nich styl życia, jaki prowadzimy. Zacznij swoją zmianę już dziś.

 

Więcej informacji na temat raka płuca: www.forumrakapluca.pl

 

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu przypada zawsze w trzeci czwartek listopada. W Polsce obchodzony jest od 1991 roku. Pomysł akcji narodził się w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie, aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez palenia. Szacuje się, że 94 proc. osób chorujących na raka płuca to palacze lub byli palacze. W sumie papierosy zabiją rocznie ponad 7 mln osób na świecie, w tym 900 tys. biernych palaczy.

Materiał powstał w ramach Forum Raka Płuca. To stworzona z inicjatywy Polskiej Grupy Raka Płuca platforma współpracy między środowiskiem medycznym, a organizacjami pacjenckimi na rzecz poprawy losu osób chorych na nowotwór płuca.

 

[1] Kampania edukacyjna Ty decydujesz czy zachorujesz, https://www.youtube.com/watch?v=mmzlP2P33OI

 

[2] https://uck.pl/dla-pacjentow/szpital-bez-papierosa/szpital-bez-papierosa.html

 

 

18 listopada 2019

Demografia tegorocznej konferencji

W 2019 roku wśród zarejestrowanych uczestników XIII Konferencji PolGRP znalazło się 34% torakochirurgów i chirurgów onkologicznych; 27% pulmonologów i specjalistów chorób wewnętrznych; 22% patologów, cytomorfologów i biologów molekularnych; 12% onkologów klinicznych; 3% radioterapeutów oraz 2% radiologów.

 

 

 

14 listopada 2019

Novartis podmiotem wspierającym PolGRP w 2019 roku.

 

Novartis – partnerem XIII Konferencji PolGRP. 

 

Trzy wybrane prace plakatowe zgłoszone na tegoroczną – XIII Konferencję Polskiej Grupy Raka Płuca zostaną wyróżnione 10 minutową prezentacją ustną w sobotę 23 listopada 2019 r. http://rakpluca13.pl/program oraz nagrodą finansową ufundowaną przez firmę Novartis, patronującą konkursowi.  

http://rakpluca13.pl/abstrakty

 

 

 

15 listopada 2019

Stanowisko IASLC w sprawie e-papierosów

International Association for the Study of Lung Cancer (IASLC ) opublikowało stanowisko na temat e-papierosów.                                                                                                                                        https://www.iaslc.org/About-IASLC/News-Detail/iaslc-policy-statement---electronic-cigarettes

 

 

11 listopada 2019

Materiały ASTRO na temat raka płuca

Amerykańskie Towarzystwo Radioterapii Onkologicznej (ASTRO) opublikowało w listopadzie specjalne materiały związane z miesiącem świadomości raka płuca.                                                     

https://rtanswers.org/Cancer-Types/Lung-Cancer

 

 

7 listopada 2019

Nowe możliwości w c-MET- lub ROS1-dodatnim NDRP 

Kryzotynib w c-MET- lub ROS1-dodatnim niedrobnokomórkowym raku płuca.

https://www.esmo.org/Oncology-News/Crizotinib-in-c-MET-or-ROS1-positive-Non-Small-Cell-Lung-Cancer

 

 

1 listopada 2019

Listopad miesiącem świadomości raka płuca 

International Association for the Study of Lung Cancer (IASLC) przypomina, że jak każdego roku listopad jest miesiącem świadomości raka płuca.

https://lcam.org

 

 

Polskie Towarzystwo Kardio-Torakochirurgów Kardiochirurgia i Torakochirurgia Polska Edukacja w immunoonkologii