Aktualności z marca 2019.

09 kwietnia 2019

Lista ośrodków stosujących immunoterapię w leczeniu raka płuca
25 marca 2019

„To całkowicie nowe podejście do leczenia”– mówi w wywiadzie dla „Świata Lekarza” (nr 1/2019) prof. Dariusz M. Kowalski.

http://onkologiawpolsce.pl/immunoterapia-to-naprawde-przelom-w-leczeniu/

 

Lista ośrodków stosujących immunoterapię w leczeniu raka płuca: http://forumrakapluca.pl/lista-osrodkow-stosujacych-immunoterapie-w-leczeniu-raka-pluca/

 

"VIII Forum Pacjentów Onkologicznych" 

22 marca 2019

W dniu 21 marca 2019 r. odbywała się, organizowana przez Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych ogólnopolska konferencja "VIII Forum Pacjentów Onkologicznych" z udziałem Ministra Zdrowia. Na naszym stoisku prezentowaliśmy PulmoInfo - naszą aplikację informacyjną dla Pacjentów zmagających się z rakiem płuca. Link do pierwszych nagrań z Konferencji umieszczamy w komentarzu.
http://www.medexpress.pl/konferencja-prasowa-z-udzialem-ministra-zdrowia/73283

 

 

 

Dostępne jest najnowsze wydanie Newslettera IASLC
20 marca 2019

Międzynarodowe Towarzystwo do badań nad Rakiem Płuca - IASLC opublikowało marcowe wydanie Newslettera.   

 

Trzy prace z raka płuca wyróżnione przez ASTRO

15 marca 2019

Amerykańskie Towarzystwo Radioterapii Onkologicznej - ASTRO zwraca uwagę na trzy prace przygotowane na sympozjum 2019 Multidisciplinary Thoracic Cancers, odbywającego się w dniach 14-16 marca 2019 w San Diego (http://www.thoracicsymposium.org/2019-Thoracic-Symposium):

- “Local consolidative therapy linked to improved overall survival for oligometastatic NSCLC”,

- “Structured exposure to NSCLC patient guidelines fosters smoking cessation, biomarker testing”,

- “Declining number of physicians use prophylactic cranial irradiation (PCI) for extensive-stage SCLC”;

 

Zbliża się termin zgłaszania prac
12 marca 2019

International Association for the Study of Lung Cancer - IASLC przypomina o upływającym 10 kwietnia 2019 r. terminie zgłaszania prac na tegoroczną konferencję WCLC.

  https://cpaper.ctimeetingtech.com/wclc2019/login

 

Konferencja prasowa „Diagnostyka i leczenie raka płuca – obecnie i prognozy na przyszłość"
8 marca 2019

Eksperci Polskiej Grupy Raka Płuca byli uczestnikami konferencji prasowej „Diagnostyka i leczenie raka płuca – obecnie i prognozy na przyszłość", która odbyła się w dniu 25 lutego 2019 r. w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

 

Czy w 2019 roku nastąpi przełom w diagnozowaniu raka płuc? - wywiad z prof. T. Orłowskim

6 marca 2019

Na całym świecie wciąż jest to zbyt późno diagnozowany nowotwór złośliwy. Choć w ostatnich latach sytuacja w Polsce poprawia się, przeżycie 5-letnie chorych na raka płuca nie przekracza 15%. W Europie jesteśmy w czołówce pod względem umieralności spowodowanej rakiem płuca. 

Rak płuca jest najczęściej diagnozowanym nowotworem złośliwym. To ponad 21 tys. zachorowań rocznie. Jest też najczęstszą przyczyną zgonu z powodu nowotworu złośliwego w Polsce. Rocznie umiera ponad 22 tys. osób. 

prof. Tadeusz Orłowski z Polskiej Grupy Raka Płuca:

Zmiana tej dramatycznej sytuacji może nastąpić tylko w przypadku skutecznej profilaktyki i wdrożenia programu wczesnego wykrywania. 

 

Więcej chorych umiera z powodu raka płuca niż piersi - wywiad z prof. T. Orłowskim

4 marca 2019

Więcej kobiet umiera z powodu raka płuca niż raka piersi

Nie każdy, kto pali, będzie chory na raka, chociaż trzeba pamiętać, że palaczom grożą jeszcze choroby układu krążenia albo przewlekła obturacyjna choroba płuc. Ale na pewno ponad 94 proc. osób chorujących na raka płuca to palacze lub byli palacze.
Rozmowa z prof. Tadeuszem Orłowskim: http://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/7,100961,24495525,wiecej-kobiet-umiera-z-powodu-raka-pluca-niz-raka-piersi.html?disableRedirects=true&fbclid=IwAR0tBXDN7B2l9vmjv-MI95gCLh9Z33Y6eNSwz8I0XEDfzJvjkjoBFb7ZvGc

 

 

Polskie Towarzystwo Kardio-Torakochirurgów Kardiochirurgia i Torakochirurgia Polska Edukacja w immunoonkologii