Prof. Tadeusz Orłowski w Głosie Szczecińskim.

03 lipca 2018

W wywiadzie można przeczytać m.in. jak wiele osób w Polsce choruje na raka płuca oraz co jest jego główną przyczyną. Nie zabrakło odniesień do e-papierosów, które, zdaniem prof. Orłowskiego, nie prowadzą do zerwania z nałogiem tytoniowym, a w niektórych przypadkach wręcz mogą do niego prowadzić. Załączamy poniżej cały wywiad.

 

Najwięcej osób umiera z powodu raka płuca

Rozmowa

Na temat nowotworów płuca i zgubnego palenia, także e-papierosów rozmawiamy z prof. Tadeuszem Orłowskim, torakochirurgiem z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie

Jak wiele osób choruje na raka pluc?

Jeżeli chodzi o liczbę nowych zachorowań i zgonów z powodu nowotworów wśród mężczyzn, nowotwór płuca zawsze był i jest na pierwszym miejscu. Obecnie, jeżeli chodzi o liczbę zachorowań wśród kobiet, to na pierwszym miejscu wśród nowotworów jest rak piersi. Biorąc jednak pod uwagę zgony spowodowane nowotworami u kobiet, na pierwszym miejscu jest właśnie rak płuca. W naszym kraju rocznie odnotowuje się 20 tys. nowych zachorowań na raka płuca.Wśród tych chorych ponad 90 proc. to osoby palące. Oczywiście, nie każdy palacz zachoruje, znaczenie ma genetyka, inne choroby nowotworowe itd., ale trzeba sobie jasno powiedzieć, że palenie tytoniu ma ogromne znaczenie w powstawaniu nowotworów płuc a także może się przyczyniać do chorób innych narządów, np. krtani, żołądka. Z powodu raka płuca cierpią także niestety bierni palacze. 

Czy popularne dziś e-papierosy też powodują nowotwory?

Środków rakotwórczych na pewno w takim papierosie jest mniej niż w zwykłym. Niepokojące jest jednak co innego - aspekt behawioralny.

Udowodniono, że osoby które paliły i chcą się odzwyczaić od nałogu i sięgnęły po e-papierosy wracają do nałogu. Wśród młodych ludzi, jeśli ktoś już zaczął palić e-papierosy, idzie dalej i potem sięga po te zwykłe. Znaczenie ma tutaj nawyk, przyzwyczajenie.

A co, jeśli chodzi o otoczenie, biernych palaczy?

To, co wydychają osoby palące e-papierosy, to nie jest czysta para. Znajdują się tam także szkodliwe substancje. Na pewno nie w takiej ilości jak przy zwykłym papierosie, ale jednak. Tutaj nadal za to działa czynnik behawioralny. Znów otoczenie ma styczność ze zjawiskiem palenia e-papierosów, co może skutkować także chęcią naśladowania. Z całą pewnością w miejscach publicznych zarówno zwykłe papierosy jakie-papierosy powinny być zakazane, by nie propagować takich praktyk.

Anna Folkman anna.folkman@polskapress.pl

Wywiadowi towarzyszy fotografia prof. T. Orłowskiego autorstwa p. ANNY FOLKMAN

Polskie Towarzystwo Kardio-Torakochirurgów Kardiochirurgia i Torakochirurgia Polska Edukacja w immunoonkologii